Pomiń zawartość →

Zasady bezpiecznego transportu w branży chemicznej

Transport w branży chemicznej ogrywa kluczową rolę. Przewożone są substancje niebezpieczne, które mogą zagrozić życiu lub zdrowiu innych osób czy środowisku naturalnemu. Dlatego trzeba spełnić odpowiednie procedury, aby transport był bezpieczny, a co więcej zachować skład i właściwości przewożonych substancji. W związku z tym, transport tego typu, jest jednym z trudniejszych. Poznajmy podstawowe zasady, które należy spełnić. Ciekawi? Zaczynamy!

Odpowiedni sprzęt i sposób transportu

Bardzo często transportowane są alkohole, paliwa, odczynniki chemiczne oraz nawozy. Przewozi się je w specjalistycznych opakowaniach niwelujących wpływ czynników atmosferycznych. Do transportu wymagany jest profesjonalny sprzęt w postaci kontenerów i cystern, które muszą wykazywać wytrzymałość na uszkodzenia fizyczne, a ich wnętrze musi być chemicznie obojętne i nie reagować z żadnymi substancjami.

Oddzielny transport

Różne rodzaje niebezpiecznych substancji chemicznych muszą być transportowane osobno. Jeśli zaistniałaby awaria, np. wywrócenie cysterny, wówczas mogłoby dojść do niebezpiecznego reagowania pomiędzy zmieszanymi substancjami.

Odpowiednie oznakowanie

Przewożąc odczynniki chemiczne należy użyć specjalistycznego oznakowania, mówiącego o tym, że transportowany jest produkt niebezpieczny dla otoczenia. Konieczne jest również zamieszczenie informacji, jak należy postępować w razie niepożądanych sytuacji. W momencie zagrożenia życia lub zdrowia ludzkiego, ratownicy medyczni muszą wiedzieć jaka substancja chemiczna miała wpływ, i jakie środki podawać pacjentowi.

Czytaj także  Co to jest spedycja lotnicza?

Plomba

Drzwi oraz wlewy muszą zostać przed rozpoczęciem transportu dokładnie zaplombowane oraz rzetelnie zabezpieczone.

Dokumentacja

Podczas transportu niebezpiecznych substancji w branży chemicznej https://www.rhenus.com/pl/pl/uslugi/logistyka-frachtowa/transport-drogowy/rozwiazania-dla-branz/ warto prowadzić skrupulatną dokumentację. Pozwala to uniknąć nieprzyjemnych sytuacji oraz stanowi podstawę przy jakichkolwiek roszczeniach. Rolą dostawcy jest zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa i wywiązania się ze wszelkich obowiązujących procedur. Dokumentacja pozwala wywiązać się z obowiązków i stanowi główny rodzaj ochrony dla firm transportowych.

Odpowiednie zarządzenie transportem

Zasada odpowiedniego zarządzania całym łańcuchem dostaw niebezpiecznych substancji chemicznych gwarantuje dobrą organizację i najwyższe bezpieczeństwo na każdym etapie dostawy pracowników, środowiska a także osób przypadkowych. Zarządzających powinna być osoba z długoletnim doświadczeniem, która doskonale zna niebezpieczeństwo i ryzyko transportu chemikaliów.
Transportem w branży chemicznej powinny zajmować się profesjonalnie przedsiębiorstwa transportowe dysponujące odpowiednim sprzętem i wyposażeniem. Aby transport był bezpieczny dla zdrowia i życia ludzi oraz środowiska naturalnego należy bezsprzecznie przestrzegać wymienionych wyżej zasad.

Opublikowano w Logistyka i przewózki

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *