Niezależnie od tego, na jaki faktoring się zdecydujemy, będzie się on nieubłaganie wiązał z pewnymi opłatami. W dzisiejszym artykule dokładniej przyjrzymy się właśnie temu zagadnieniu. CO konkretnie składa się na koszta faktoringu? Za co tak naprawdę płacimy decydując się na ten rodzaj finansowania dla naszej firmy? Zapraszamy do lektury!
Od czego zależy koszt faktoringu?
Koszta faktoringu, tak w faktoria.pl jak i poza serwisem, praktycznie z każdą kolejną umową będą nieco inne. Warto więc zastanowić się, od czego zależy to, ile zapłacimy za taką usługę – a czynników tych wyróżnić można naprawdę wiele.
Do najbardziej podstawowych czynników kształtujących koszt faktoringu zaliczamy:
• wybrany rodzaj faktoringu
• wysokość faktoringu
• długość okresu, w jakim nastąpić ma spłata wierzytelności
• kondycja finansowa firmy
• ilość klientów oraz liczba faktur
• wiarygodność współpracujących z firmą kontrahentów
Zależnie od tego, jak kształtują się powyżej przedstawione czynniki, wysokość opłat faktoringowych będzie większa lub mniejsza. No właśnie – opłaty. Biorąc za przykład portal faktoria.pl – jakie opłaty mogą składać się na całkowity koszt faktoringu?
Odsetki
Odsetki to, rzecz jasna, podstawowy koszt z jakim należy liczyć się podpisując umowę o faktoring. Ich wysokość zależy od wysokości zaliczki udzielonej na poczet przyszłej zapłaty za fakturę przez jej odbiorcę. Wysokość, z kolei, takiej zaliczki może wahać się od 80% (faktoring tradycyjny) do 100% (faktoring online), a co za tym idzie wysokość odsetek może być bardzo różna. Odsetki naliczane są od dnia wypłaty zaliczki, aż po dzień rozliczenia faktury objętej faktoringiem.
Prowizja
Drugą podstawową opłatą faktoringową jest prowizja – jest ona dodawana do kwoty odsetek. Jej stawka może być różna, w zależności od firmy faktoringowej, jednak zazwyczaj wynosi od 0,2 do 3%. Dobra wiadomość jest taka, że wysokość prowizji jest na stałe wpisana w umowę – klient serwisu takiego, jak faktoria.pl od początku wie więc, ile i za co ma płacić Wysokość prowizji zależy w dużej mierze od tego, jaki jest deklarowany obrót przekazywany do faktoringu. Bardzo często przy jej ustalaniu bierze się również pod uwagę liczbę odbiorców oraz ilość wystawionych faktur.
Opłata za analizę dłużników
Firma faktoringowa może również wprowadzić opłatę za sprawdzenie możliwości kredytowych dłużnika i / lub faktoranta. W większości przypadków proces ten odbywa się automatycznie, dlatego nie ma możliwości rezygnacji z takiego sprawdzania i tym samym zaoszczędzenia na kosztach. Pamiętać musimy, że dla firmy faktoringowej każde udzielone zobowiązanie jest dużym ryzykiem – w ten sposób ogranicza ona sobie możliwość przypadkowego nawiązania współpracy z nieuczciwymi kontrahentami,
Opłata za przejęcie ryzyka
W przypadku firm oferujących usługę faktoringu pełnego i akceptujących potencjalną niewypłacalność kontrahenta Twojej firmy – takich jak faktoria.pl bardzo często pobierają one tak zwaną opłatę za przejęcie ryzyka. Jest to niewielka kwota (od 0,2 do 0,6% wartości faktury). Jest to po prostu dodatkowe zabezpieczenie firmy na wypadek pojawienia się problemów ze spłatą zobowiązania.
Komentarze