Pomiń zawartość →

Zalety druku cyfrowego

Dzisiaj drukowanie to nie tylko i wyłącznie tradycyjne metody. W praktyce coraz częściej wykorzystuje się także nowoczesny druk cyfrowy. Charakteryzuje się on wieloma cechami, których próżno szukać w tradycyjnych metodach drukowania.

Co dzisiaj daje nam druk cyfrowy?

Pozornie, druk cyfrowy to jedna z droższych form, jakie możemy wykorzystać podczas drukowania materiałów. Nie jest to jednak wada, ponieważ w przypadku okazuje się, że przy wydruku małych ilości materiałów, obciążenie finansowe nie jest aż tak duże, co w przypadku offsetu. Dlatego też, druk cyfrowy jest idealny do niskich nakładów rzędu kilkunastu czy kilkudziesięciu sztuk. Co najważniejsze, czas potrzebny na realizację jest dużo krótszy niż w przypadku offsetu – przy odrobinie szczęścia, niektóre wydruki można otrzymać jeszcze tego samego dnia, w którym składało się zamówienie.

 

Pomocne w tym przypadku są odpowiednie drukarki, które wykorzystywane są do druku cyfrowego. Dzięki prostym rozwiązaniom można personalizować tekst, który ma się znaleźć na danym druku. Dodatkowych trudności nie sprawia także  stosowanie odpowiedniej numeracji stron. Jest to bardzo przydatne w przypadku materiałów konferencyjnych. Wydruk wykonany technologią cyfrową bez problemu można później poddać obróbce introligatorskiej, co byłoby kłopotliwe, w przypadku wykorzystania standardowych rozwiązań. Dodatkowo, pokrycie w druku specjalną folią sprawi, że wydrukowane materiały nabiorą delikatnego, eleganckiego połysku. Trwałość i jakość druku cyfrowego pozwala na dużą dowolność wydruku oraz odrobinę zabawy końcową formą.

Czytaj także  Jak działa rejestrator czasu pracy?

Co jest ważne w druku cyfrowym?

Druk cyfrowy, charakteryzuje się tym, że dane przeznaczone do wydrukowania dostarczamy w formie kodu komputerowego. Innymi słowy, dane są przekazywane do drukarki w sposób bezpośredni. Dzięki takiemu rozwiązaniu, istnieje możliwość personalizacji każdej sztuki wydruku z osobna. Możliwe jest np. takie zaplanowanie procesu drukowania, aby każdy egzemplarz zawierał nieco inne dane – np. imię i nazwisko czy zmienione dane adresowe.

Druk komputerowy doskonale sprawdza się w przypadku materiałów reklamowych lub biznesowych. Druk ten co prawda ma nieco gorszą jakość niż offset, ale wystarczy uwzględnić wszystko w projekcie i unikać jednolitego tła, a wtedy jakość druku nie będzie aż tak bardzo rzucać się w oczy. Ta metoda jest zdecydowanie wygodniejsza, jeżeli firma pracuje z dużą ilością dokumentów i materiałów, które bardzo często muszą być gotowe „na już”.

drukarka

Nowoczesne drukarnie, coraz chętniej stosują cyfrowy druk, widząc w nim duży potencjał oraz szansę na dodatkową indywidualizację zamówień.  Szybkość realizacji zlecenia, stosunkowo niskie koszty logistyczne oraz duże możliwości personalizacji powodują, że nawet drukarnie offsetowe wprowadzają do swojej oferty opcję wydruku cyfrowego.

 

Czytaj także  Najpopularniejsze kleje przemysłowe

Pamiętajmy, że wybór technologii cyfrowej zależy od specyfiki samego zamówienia. Musimy brać, każdy czynnik pod uwagę, tylko wtedy przekonamy się, czy w danym przypadku można zastosować druk cyfrowy.

 

Opublikowano w Technologie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *