Pomiń zawartość →

Jak zaksięgować materiały biurowe?

Na pierwszy rzut oka żaden właściciel firmy nie powinien mieć problemu z zaksięgowaniem po stronie kosztów konieczności zakupu materiałów biurowych. Charakterystyczna jednak dla polskich małych i średnich przedsiębiorców forma prowadzenia biznesu, tj. jednoosobowa działalność gospodarcza, również w wypadku tych zakupów może rodzić kłopoty podczas kontroli Urzędu Skarbowego. Każdemu może się darzyć, że na fakturze z hurtowni z materiałami biurowymi, pojawiły się pozycje obejmujące pełną wyprawkę szkolną. Kilka poniższych uwag być może ułatwi unikanie niektórych pułapek i pomoże bez obaw rozliczać zakupy konieczne dla funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Co to są materiały biurowe?

Przecież to proste – papier, długopisy i ołówki, segregatory i teczki, czasem jeszcze tusz do drukarek, jeśli nie korzystamy z obsługi serwisu komputerowego. Ale gdy przyglądniemy się ofertom sklepów z szeroko rozumianymi akcesoriami do biur, to znajdziemy tam również podstawki pod monitory, krzesła i ergonomiczne nakładki, środki czystości czy kawę i herbatę. Oczywiście automatycznie wpisujemy taką fakturę w pozycji kosztów uzyskania przychodów, jednak urzędnik US na pewno nie potraktuje zakupu Domestosa czy paczki Woseby, jako materiałów biurowych. Rodzi to konieczność wydzielenia z faktury kosztów reprezentacyjnych, co niestety nie jest już dla nas korzystne podatkowo.

Czytaj także  Korzyści i wady prowadzenia franczyzy: jakie czynniki należy brać pod uwagę przed podjęciem decyzji?

Czego unikać?

Jeśli wyposażamy lub doposażamy biuro dla pracowników to oczywiście faktury za meble, elektroniczny sprzęt biurowy czy materiały biurowe wrzucamy w koszty uzyskania przychodu, chyba że zdecydujemy się lepszej jakości fotel biurowy i komputer amortyzować. Nie będziemy tutaj dywagować, która z opcji jest lepsza, bo każda działalność jest inna i na to pytanie najlepiej odpowie własna księgowa – chyba, że jesteśmy nią sami dla siebie, to w takim wypadku warto skorzystać z porady biura rachunkowego lub dopytać w Urzędzie Skarbowym. Najbardziej uważać trzeba w przypadku, gdy biuro prowadzimy samodzielnie i w dodatku we własnym domu lub mieszkaniu – o tym poniżej.

Biuro w domu

Czy czajnik bezprzewodowy możemy potraktować jako materiał biurowy, skoro widnieje na fakturze wystawionej przez sklep lub hurtownię specjalizująca się w sprzedaży wszelkiego rodzaju wyposażenia i akcesoriów do biur? Jeśli będzie stał w pomieszczeniu, które wydzielimy, jako służące do prowadzenia działalności gospodarczej, to tak, ale jeśli będzie stał w kuchni kontrola z US wskaże to jako uchybienie i nałoży karę. Dlatego, choć dużo wydatków można wrzucić w koszty, mimo prowadzenia przedsiębiorstwa w domu, należy być ostrożnym i wpisywać tylko te szeroko rozumiane materiały biurowe, które faktycznie służą podczas prowadzenia biznesu.

Czytaj także  Co to jest social media i jaki ich używać do promowania Twojej strony?

Krótkie podsumowanie

Temat materiałów biurowych traktowanych, jako koszty uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej jest bardzo szeroki i został tu tylko poruszony. Najlepszym wyjściem zawsze będzie wspomniane już wcześniej udanie się z konkretnym pytaniem do Urzędu Skarbowego, a potem na konsultację do biura rachunkowego. Należy unikać niewielkich oszczędności w postaci kupowania nowego komputera dziecku i wpisywania go po stronie kosztów – korzyść podatkowa niewielka, a kara urzędowa znacznie przewyższy nieudany wybieg. Niech wyprawka szkolna będzie wyprawką, a nowa niszczarka do papieru realnym materiałem biurowym, który zmniejsza podstawę opodatkowania.

Opublikowano w Biuro Biznes

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *