Pomiń zawartość →

Jak wyczyścić ekspres do kawy?

W wielu domach pojawił się już dobrej jakości ekspres do kawy. Polacy bowiem uwielbiają wypić z rana filiżankę espresso, a w południe pyszne latte. Niewiele jednak osób wie, że expresy do kawy trzeba odpowiednio czyścić i wymieniać w nich filtry, by długo służyły swoim użytkownikom. Jak więc o nie należycie dbać? Jak porządnie wyczyścić ekspres? Podpowiedź poniżej.

Jak prawidłowo dbać o expresy do kawy?

Już po zakupie ekspresu do kawy, warto szczegółowo zapoznać się z jego instrukcją. Dlaczego? W niej bowiem z pewnością będzie zawartych wiele cennych informacji na temat tego, jak dbać o konkretny model. Każdy ekspres jest inny, każdy jest inaczej zbudowany, dlatego też warto wiedzieć, które filtry obowiązkowo trzeba wymienić, gdzie wyrzuca się zmielone ziarna oraz jak porządnie wyczyścić pojemnik na mleko lub pojemnik na wodę. Wbrew pozorom od tego zależy to, czy kawa będzie smaczna i aromatyczna. Są osoby, które przez miesiące nie sprawdzają poszczególnych pojemników w ich ekspresie, w których zbiera się kurz, pleśń, odpadki od kawy oraz wiele, wiele innych.

Jak porządnie umyć ekspres?

Podstawowe czynności należy wykonywać codziennie. Producenci ekspresów polecają (https://www.neo24.pl/maleagd/ekspresy.html), by zawsze po zrobieniu kawy porządnie umyć ekspres i pojemniki na mleko oraz na wodę. Warto też przynajmniej raz na dwa, trzy dni opróżnić pojemnik z fusami, gdyż tam zbiera się najwięcej brudu. Z kolei raz na dwa tygodnie powinno się całkowicie wymyć swój ekspres do kawy. Warto w tym przypadku sprawdzić wszystkie otwory, a w razie konieczności nawet powykręcać niektóre elementy, by dojść do poszczególnych pojemników, rurek itp. Warto pamiętać, że nawet w miejscu, do którego wsypuje się ziarna lub wlewa się wodę mogą bardzo szybko zgromadzić się bakterie i zanieczyszczenia.

Czytaj także  Do czego służą oleje do prowadnic?

Co pomoże wyczyścić ekspres?

W różnych marketach oraz w sklepach internetowych znaleźć można mnóstwo dobrych jakościowo środków przeznaczonych do czyszczenia różnorodnych ekspertów. Bardzo często klienci kupują preparaty, którymi można odkamienić ekspres oraz wyczyścić go wewnątrz. Warto stosować takie środki specjalistyczne do ekspresów, by mieć pewność, że nie zostaną one uszkodzone.

Dlaczego warto dobrze wyczyścić ekspres?

Producenci ekspresów do kawy zgodnie twierdzą, że regularne czyszczenie tego typu sprzętów sprawia, że dłużej służą one swoim użytkownikom. Niestety cały czas zdarzają się sytuacje, że klienci korzystają z ekspresów tygodniami i zapominają o tym, by je odpowiednio wyczyścić. Wiele osób nie myje po każdym użyciu zbiornika na wodę, zbiornika na kawę oraz zbiornika na mleko. Trzeba przyznać, że takie działanie może spowodować, że bardzo szybko zapychać będą się różne wewnętrzne układy w ekspresie, co przyczyni się do tego, że bardzo szybko sprzęt ten przestanie działać jak należy. Bardzo często zdarza się tak, że poprzez niewłaściwe czyszczenie, nie można zrobić swojej ulubionej kawy (np. z mlekiem).

Opublikowano w Technologie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *