Pomiń zawartość →

Transport drobnicowy – co musisz o nim wiedzieć

Transport drobnicowy polega na przewożeniu niewielkich ładunków o różnych kształtach, opakowaniach oraz małej masie, które nie zapełnią całego samochodu. W punktach przeładunkowych ładunki takie łączy się w jeden duży i przewozi przy użyciu auta liniowego. Cechą takiego transportu jest rozproszenie miejsc nadawców i odbiorców, a także dłuższy czas transportu.

Jak działa transport drobnicowy?

Firma zajmująca się transportem dzielnicowym dzieli sobie kraj na województwa lub regiony, w których oddziały lub firmy partnerskie odbierają towar do wysyłki od klientów i transportują je do lokalnego magazynu. W magazynie następuje segregacja przesyłek, po której zostają one wysłane do innych krajów lub magazynu, by następnie dotarły do klientów.

Czego nie można przewozić transportem drobnicowym?

Transport drobnicowy tak jak każdy inny ma ograniczenia prawne oraz ograniczenia wynikające ze specyfikacji transportu i przepisów, które dotyczą transportowanych przedmiotów.
Transportem tym nie można przewozić przesyłek, które wymagają specjalnych warunków. Przede wszystkim zakazuje się przewożenia nim zwierząt, żywych roślin, materiałów wybuchowych i broni palnej, a także towarów z krótkim terminem przydatności. Transport drobnicowy nie służy do przewożenia przesyłek ponadgabarytowych, papierów wartościowych oraz wyrobów jubilerskich, farmaceutyków, a także niektórych towarów stanowiących zagrożenie.

Czytaj także  Strategie biznesowe z wykorzystaniem usług VAS: Przyszłość innowacyjnych dostaw

Zagrożenia i zabezpieczenie transportu drobnicowego

Przesyłki w transporcie drobnicowym mają różne kształty oraz opakowania co może spowodować ich mechaniczne, chemiczne, fizyczne lub biologiczne uszkodzenie. Zagrożeniem towarów drobnicowych może być załadowanie ich na złe auto liniowe, co spowoduje transport paczki do nie tego magazynu.
Podczas korzystania z transportu drobnicowego dobrze jest ubezpieczyć przedmioty, co pozwoli uzyskać odszkodowanie, a przede wszystkim odpowiednio je zapakować, zabezpieczyć i oznakować. W zabezpieczeniu towarów drobnicowych pomoże ich połączenie w jeden ładunek, co umożliwi ograniczenie wystąpienia uszkodzeń. Do połączenia paczek użyć można kontenera lub palety.

Cena transportu drobnicowego

Koszt transportu drobnicowego uzależniony jest od indywidualnego cennika firmy transportowej. Ceny ustalane są pod względem wagi oraz wielkości paczek.
Zważenie i zmierzenie paczki ma na celu zobrazowanie ile miejsca zajmie ona w aucie transportowym i jaką masę pojazdu wykorzysta. Do ceny transportu drobnicowego dolicza się usługi dodatkowe, jakimi są expresowe dostarczenie przesyłki, koszty celne, a także koszty generowane przez miejsce odbioru oraz rozładunku przesyłki.

Wady i zalety transportu drobnicowego

Wadami transportu są ryzyko uszkodzenia towarów, dłuższy czas rozładunku i załadunku oraz niewykorzystanie pełnej przestrzeni magazynowej.
Zaletą transportu drobnicowego jest cena oraz duży wybór w płynności dostarczenia towaru, a także brak konieczności składowania towarów w magazynie i dobór transportu do potrzeb.

Czytaj także  Do czego służą oleje do prowadnic?

Opublikowano w Technologie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *