Pomiń zawartość →

Jak często należy wymieniać olej w silniku?

W samochodzie muszą być regularnie wymieniane różne płyny eksploatacyjne. Ulegają one zużyciu, tracą swoje pierwotne właściwości. Każdy właściciel auta powinien systematycznie sprawdzać poziom oleju silnikowego. Znaczenie ma to, aby dokonywać jego wymiany zgodnie z zaleceniami producenta. Na częstotliwość zmieniania oleju silnikowego wpływa wiele czynników. Niektórzy kierują się intuicją, wieloletnim doświadczeniem. Można również polegać na uniwersalnej zasadzie, która dotyczy większości pojazdów.

Kiedy powinna nastąpić wymiana oleju silnikowego?

Nawet najlepszej jakości oleje silnikowe muszą być regularnie wymieniane. Jest to obowiązek każdego kierowcy. Pojawia się jednak pytanie, kiedy zmienić tego typu płyn w swoim aucie. Zgodnie z zaleceniami producentów samochodów należy to robić po przejechaniu już kilkunastu tysięcy kilometrów. Jeżeli ktoś nie jeździ zbyt często autem, to również musi wymieniać olej silnikowy. Powinien dokonać tego raz na rok, niezależnie od przebiegu samochodu. Z kolei osobom sporo podróżującym zaleca się wymienianie oleju silnikowego co 10 000 – 15 000 km. Może wobec tego zdarzyć się tak, że będzie trzeba robić to nawet parę razy w roku.

Kolejną kwestią jest rocznik auta. Jeśli ktoś ma stary samochód, to musi częściej wymieniać olej silnikowy. Zawsze należy w pierwszej kolejności upewnić się, jaki jest poziom płynu eksploatacyjnego. Nie należy tego robić przy rozgrzanym silniku Najlepiej, aby był on zimny. Można również skontrolować poziom oleju po kilkunastu minutach po wyłączeniu silnika. Istotne jest także pamiętanie o tym, aby auto stało na równej powierzchni, w przeciwnym razie wskaźnik nie pokaże rzeczywistego poziomu płynu. Będzie on optymalny przy zanurzeniu bagnetu pomiarowego na 3/4 wysokości.

Co warto wiedzieć na temat wymiany oleju silnikowego?

Prawidłowa ilość oleju silnikowego jest kwestią niezwykle ważną. Jeśli będzie go za dużo lub za mało, to niestety wzrośnie ryzyko awarii silnika. Jego naprawa jest niezwykle kosztowna, czasem wręcz nieopłacalna. Przy sprawdzaniu oleju warto także mieć na uwadze jego kolor i zapach. Jeśli będzie wyczuwalna woń spalenizny lub pojawi się czarne zabarwienie, to świadczy to o spaleniu oleju. Nie może być w nim żadnych zanieczyszczeń, opiłków metali. Jeśli wystąpią jakieś zabrudzenia, to będzie to wyraźny znak wskazujący na konieczność jak najszybszej wymiany oleju.

Jeśli ktoś dużo jeździ samochodem w miejscach, w których jest zanieczyszczone powietrze lub tankuje paliwo gorszej jakości, to wymiana oleju silnikowego musi być częstsza. Poruszanie się zapylonymi drogami sprawia, że płyn eksploatacyjny szybciej się zużywa. O częstszej wymianie oleju silnikowego muszą pamiętać także osoby, które mają samochody z instalację gazową. Wynika to zawartości siarki i wysokiej temperatury pracy silnika. Jeżeli w samochodzie zapali się czerwona kontrolka na desce rozdzielczej, to również może świadczyć to o niewłaściwym poziomie oleju, konieczności wymienienia go.

Czytaj także  Transport drobnicowy - co musisz o nim wiedzieć

Opublikowano w Technologie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *