Pomiń zawartość →

Fakty i mity na temat wentylacji

Jeśli w domu chcemy oddychać świeżym powietrzem, musimy dbać o sprawnie działającą wentylację, która odpowiada za właściwy przepływ powietrza. Standardem w domach jednorodzinnych jest wentylacja grawitacyjna, ale niektórzy zamiast niej wybierają wentylację mechaniczną. Czym się różnią te systemy wentylacji i który wybrać?

Kiedy stosuje się wentylację grawitacyjną?

Najpowszechniejsza jest wentylacja grawitacyjna, czyli system, w którym wymiana powietrza w pomieszczeniach odbywa się na skutek jego naturalnego ruchu. Ciepłe powietrze jest lżejsze od chłodnego, więc gdy w domu jest wyższa temperatura niż na zewnątrz, powietrze wypływa z niego pod wpływem siły wyporu działającej w pionowych przewodach wentylacyjnych. Świeże powietrze trafia do pomieszczeń dzięki sile grawitacji. Dla prawidłowego działania wentylacji grawitacyjnej duże znaczenie ma wiatr. W zależności od kierunku, może wspomagać albo utrudniać wymianę powietrza w domu. By taka wentylacja działała prawidłowo, w domu trzeba zamontować pionowe przewody kominowe w pomieszczeniach, z których powietrze powinno być usuwane oraz otwory nawiewne w pokojach. Wentylacja grawitacyjna działa skutecznie pod warunkiem, że na zewnątrz jest nie więcej niż około 18˚C. Kiedy jest cieplej, wtedy trzeba otworzyć okna. Duża różnica temperatury wewnątrz i na zewnątrz oraz wiatr mogą sprawić, że przepływ powietrza przez pomieszczenia będzie zbyt intensywny.

Czytaj także  Teta ME — rewolucja w zarządzaniu zasobami ludzkimi

Jak działa wentylacja mechaniczna?

Wentylacja mechaniczna zapewnia stały przepływ powietrza i umożliwia szybkie przewietrzanie bez potrzeby otwierania okien, a wymiana powietrza nie jest uzależniona od warunków atmosferycznych.

W domach jednorodzinnych11 stosuje się wywiewną lub nawiewno-wywiewną wentylację mechaniczną. W pierwszym systemie stosuje się wentylatory, których działanie powoduje powstanie podciśnienia w pomieszczeniach. Montuje się je na wlotach do przewodów, którymi jest usuwane powietrze (w domu), albo na ich wylotach (na dworze). Coraz częściej stosowana jest nawiewno-wywiewna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, dzięki której można ograniczyć zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania domu. W takiej instalacji wykorzystuje się rekuperator, który jest wyposażony w dwa wentylatory – nawiewny i wywiewny oraz w wymiennik ciepła, ogrzewający powietrze. Jeden z wentylatorów zasysa z zewnątrz powietrze, które jest doprowadzane do pokojów, a drugi wyciąga powietrze z pomieszczeń, które jest odprowadzane na zewnątrz. W taki sposób następuje wymiana ciepła – do pomieszczeń dociera powietrze ogrzane, a na zewnątrz jest usuwane zimne.

Wentylacja mechaniczna działa skuteczniej niż grawitacyjna, ale system instalacji jest stosunkowo drogi. Warto jednak zdecydować się na taką inwestycją, gdyż koszty ogrzewania domu są dużo niższe.

Czytaj także  Na co Polacy biorą kredyt na 50 tys. zł? Lista najpopularniejszych powodów

Opublikowano w Biznes

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *