Pomiń zawartość →

Do czego służą oleje do prowadnic?

Oleje do prowadnic to ciecze smarne, które odnajdują szerokie zastosowanie m.in. w przemyśle stosującym prowadnice ślizgowe, mechanizmy podawcze, a także obrabiarki. Do tego dolicza się maszyny ogrodowe bądź rolniczo-budowlane. Nie można też zapomnieć o pilarkach. Oleje do prowadnic dostępne są w wielu sklepach branżowych w atrakcyjnych cenach.

Co warto wiedzieć o olejach do prowadnic?

Żeby wykorzystać w pełni funkcjonalność systemu ruchu liniowego, bardzo istotne jest to, żeby zapewnić właściwe smarowanie, które najlepiej spełnia warunki eksploatacji. Istotne jest to, że środek smarny to element konstrukcyjny i jest uwzględniany przy projektowaniu maszyny. W czasie doboru środka smarnego trzeba wziąć pod uwagę nie tylko zakres temperatur roboczych, ale też warunki pracy oraz otoczenia. Elementy maszyn techniki liniowej zawsze powinny być prawidłowo smarowane. Celem jest to, żeby zapewnić odpowiednie działanie, a ponadto długą żywotność. Warto zaznaczyć, że aplikację środka smarnego powinna poprzedzić weryfikacja informacji dotyczącej typu prowadnicy, a ponadto miejsca i typu zastosowanej przez nią pracy. Bardzo istotna jest też wiedza dotycząca prędkości, z jakimi ma sobie poradzić. Okazuje się, że połączenie prowadnicowe złożone jest z prowadnicy nadającej kierunek ruchu, a ponadto z poruszającego się po niej prowadnika. Tego typu mechanizmy realizują przeważnie ruch prostoliniowy. Dlatego występujące w nich tarcie prowadnicy można podzielić na kilka sposobów. Bardzo istotne jest dobranie odpowiedniego oleju do prowadnic. Najlepiej postawić na uznaną markę, bowiem jakość produktu zawsze jest istotna. Do smarowania prowadnic ślizgowych najlepiej zakupić specjalistyczne oleje. Warto zauważyć, że smary stosowane są przede wszystkim w prowadnicach tocznych, czyli wszędzie tam, gdzie pojawia się opór ruchu przy toczeniu jednego ciała po drugim. Mowa w tym przypadku o rolkach, kulkach, wałkach, a także igiełkach. Przeznaczeniem oleju do prowadnic jest zapewnienie tarcia mieszanego, a najlepiej płynnego, o czym nie każdy wie.

Czytaj także  Zalety druku cyfrowego

Zastosowanie oleju do prowadnic

Oleje do prowadnic wykorzystywane są od wielu lat. Dzięki nim możliwa jest skuteczna redukcja tarcia części ruchomych. Taki olej zapobiega zatarciu, a dodatkowo zmniejsza zużycie. Co więcej, tworzy warstwę oleju na powierzchniach tocznych, zmniejszając przy tym naprężenia powstające na powierzchni. Dodatkowo olej do prowadnic zabezpiecza cały system przed zmęczeniem tocznym. Oprócz tego powleka metalowe powierzchnie warstwą oleju, zapobiegając przy tym rdzewieniu. Wiele osób nie wie, jak istotne jest prawidłowe użycie oleju do prowadnic. Najlepiej będzie unikać długotrwałego i powtarzającego się kontaktu olejów smarnych ze skórą. Warto zaznaczyć, że miejsca na skórze spryskane cieszą smarną, trzeba czyścić wodą z mydłem, co powinno być priorytetem dla każdego. W czasie pracy bardzo istotna jest kompleksowa ochrona skóry.

Opublikowano w Technologie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *