Pomiń zawartość →

Wybierz BHP na studiach podyplomowych

Niektóre zawody pojawiają się pod wpływem aktualnie panującej mody. Niestety, jak wiadomo, rynek pracy jest jednak kapryśny i trendy na nim zmieniają się bardzo szybko. Zupełnie inaczej jest z bezpieczeństwem i higieną pracy. BHP-owcy będą potrzebni zawsze. A gdyby tak zostać jednym z nich?

Studia podyplomowe z zakresu BHP – Co warto wiedzieć?

Każde przedsiębiorstwo, instytucja czy zakład pracy musi sprostać wymaganiom polskich i unijnym z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Wobec tego specjaliści BHP cieszą się niesłabnącym zapotrzebowaniem na rynku pracy. W związku z tym BHP to nie tylko męczące regulacje prawne, które trzeba wdrożyć w firmie. To także pewna misja związana z zapewnieniem ludziom komfortowych i bezpiecznych dla ich zdrowia i życia warunków w miejscu pracy. W końcu znaczną część dnia spędzamy właśnie tam!

Czy warto?

Studia podyplomowe z zakresu BHP mogą stanowić dla wielu szansę na dobrą i ciekawą pracę. Dla innych zaś tych już od lat pracujących w firmach BHP, mogą okazać się doskonałym sposobem na podwyższenie swoich kwalifikacji i powalczenie o wyższą pensję.

Jakie zagadnienia poruszane są podczas studiów?

Studia podyplomowe z zakresu BHP nie należą do najłatwiejszych. Są przesycone wieloma wiadomościami, które trzeba zapamiętać. Ich celem jest wykształcenie specjalistów, którzy będą umieli bezbłędnie ocenić ryzyko zawodowe, zidentyfikować szkodliwe czynniki w miejscu pracy i wybrać metody ograniczające ich wpływ na zdrowie pracowników.

Czytaj także  Studia we Wrocławiu. Jakie uczelnie?

Praktyczne zastosowanie BHP

Jak wyglądają studia BHP w praktyce?

Podczas nich omawia się szczegółowo prawne aspekty ochrony pracy, a także zarządzanie jej bezpieczeństwem. Dużo czasu poświęca się również ergonomii, czyli nauce zajmującej się dostosowaniem miejsca pracy do możliwości psychofizycznych człowieka. Wyczerpująco omawia się także wszystkie uznane za niebezpieczne bądź uciążliwe czynniki środowiska pracy (a jest ich aż 10!). Oprócz tego trzeba nauczyć się także sposobów radzenia w krytycznych na bezpieczeństwa pracy sytuacjach takich jak awarie chemiczne, zagrożenia pożarem czy wybuchem. Nie można obyć się także bez wiedzy i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy. Nowoczesne programy studiów podyplomowych z zakresu BHP przewidują także zapoznanie słuchaczy z zastosowaniem nowych technologii w bezpieczeństwie i higienie pracy.  Z racji, że BHP-owcy są odpowiedzialni również za przeprowadzanie szkoleń BHP dla pracowników przedsiębiorstw, które obsługują, na studiach można nauczyć się jak poprawnie zorganizować i poprowadzić tego typu szkolenia.

Gdzie można studiować, jak długo trwają studia i ile kosztują?

Za znalezieniem tego kierunku studiów nie będzie problemu. Studia podyplomowe z zakresu BHP w swojej ofercie posiada większość uczelni– uniwersytety, politechniki a także uczelnie i szkoły wyższe o profilu ekonomicznym. Możemy także zdecydować się na studia organizowane przez Centralny Instytut Ochrony Pracy. Kształcenie obejmuje jeden rok, czyli dwa semestry. Studia kończą się zazwyczaj napisaniem i obroną pracy dyplomowej, w wyjątkowych sytuacjach egzaminem końcowym z całości omówionego  materiału. Całkowity koszt studiów waha się w granicach 3700-4900 zł.

Czytaj także  Wyprawa dla pierwszoklasisty - co kupić?

Opublikowano w Edukacja

Komentarze są zablokowane.