Broszura szyta to bez wątpienia jeden z najczęściej używanych formatów informacyjnych. Doskonale sprawdzają się one m.in. w branży szkoleniowej i reklamowej, gdzie często istnieje potrzeba przekazania dużej ilości danych i informacji w estetyczny oraz przystępny sposób.
Jak przygotować broszurę?
W praktyce jedna broszura składa się najczęściej z 4 arkuszy drukarskich. Broszura szyta wymaga właściwego opracowania – aby to zrobić, należy wcześniej skorzystać z dowolnego programu DTP, pozwalającego na przygotowanie jej do wydruku. Co ciekawe, równie dobrze do produkcji takiej broszury można też wykorzystać zwykły program biurowy. W przypadku takich prostych biurowych aplikacji powinno się jednak pamiętać o ograniczeniach w formatowaniu strony. Osoba składająca broszurę w tego typu programach nie ma pełnej kontroli nad właściwym odwzorowaniem kolorów. Po ustaleniu wstępnych działań, należy przygotować plik, zawierający wszystkie strony broszury – uwzględniając także strony puste.
Drukarnia zajmuje się rozmieszczeniem tekstu oraz ostatecznym połączeniem stron w jeden zeszyt. W przypadku broszur szytych dobrze jest uwzględnić także format tekstu, a dokładniej jego ostateczną wielkość. Duża czcionka oraz skomplikowane grafiki, nie zawsze będą odpowiednie dla tego typu kompozycji. W praktyce dobór nieodpowiedniej okładki również może spowodować problem z późniejszym formatem tekstu.
Jak dostosować broszurę?
W większości broszur stosuje się tło wyprowadzone na spad. Jednak nie zawsze istnieje potrzeba stosowania takiego rozwiązania, ponieważ format strony i bez tego zostanie zachowany. Format w tym przypadku wyznacza kształt projektowanej broszury. Dobrze jest ograniczyć się do prostokąta po to, aby łatwiej można było wykadrować cały projekt. W ten sposób łatwiej będzie zachować określone wymiary i przygotować broszurę do wydruku. Ważne jest to, aby marginesy w przypadku tekstów czy grafiki znalazły się w odległości 5 mm od krawędzi strony. Chodzi tu głównie o względy praktyczne, ponieważ odpowiednie rozmieszczenie pozwala na łatwiejsze otwieranie i czytanie informacji znajdujących się w środku. Tekst prawidłowo powinien być wyśrodkowany, wtedy broszura, staje się bardziej przejrzysta.
Wydruk broszur szytych – na co uważać?
W przypadku broszur szytych, trzeba zwrócić uwagę na ostateczną jakość wydruku. Różnice mogą pojawiać się przede wszystkim w właściwym odwzorowaniu kolorów. Ostateczny wygląd broszury może wyraźnie różnić się od tego, co widoczne jest na ekranie monitora. Ekrany komputerowe mają inny sposób prezentacji barw, więc należy wziąć poprawkę na kolorystykę i dokładnie zweryfikować czy nie został popełniony jakiś błąd. Przydany może się okazać np. wydruk próbny.
Po wydruku, broszura musi jeszcze zostać zszyta. Do tego celu najczęściej używa się zszywek metalowych lub tzw. euro-zszywek (używanych m.in. w segregatorach). Efekt końcowy nie powinien nastręczać dodatkowych trudności w otwieraniu i zamykaniu broszury.
Komentarze są zablokowane.