Pomiń zawartość →

Najpopularniejsze kleje przemysłowe

Kleje mają swoje zastosowanie przede wszystkim w przemyśle. Na tle innych metod spajających, takich jak szycie czy wiązanie, kleje przemysłowe zapewniają większą szansę na estetyczne wykończenie danego produktu. Dzięki swoim zaletom, do których należą m.in. usprawnianie procesu produkcyjnego oraz opłacalność użytkowania, sięga się po nie często i chętnie we wszystkich gałęziach przemysłu. Poniżej przedstawiamy ich podstawowy podział oraz zastosowanie.

Rodzaje klejów przemysłowych

Istnieje wiele typologii klejów w zależności od interesujących nas parametrów i właściwości fizycznych. Najbardziej ogólny podział dzieli je na kleje naturalne oraz syntetyczne, które z kolei dzielą się na kolejne podgrupy. Kleje naturalne możemy np. podzielić na kleje pochodzenia roślinnego bądź zwierzęcego. Kleje przemysłowe możemy zasadniczo podzielić na dwie główne grupy: kleje twardniejące w wyniku suszenia oraz kleje polimerowe. Te pierwsze tworzone są na bazie rozpuszczalnika. Najpopularniejsze kleje przemysłowe to kleje poliuretanowe, epoksydowe, cyjanoakrylowe i metaakrylowe. Różnią się one przede wszystkim składem oraz przeznaczeniem.

Kleje wiecznie żywe
Kleje wiecznie żywe
Hotmelt Kleje Termotopliwe
Hotmelt Kleje Termotopliwe Źródło zdjęć: www.buehnen.pl/kleje-termotopliwe.html

Charakterystyka najpopularniejszych klejów przemysłowych

Kleje poliuretanowe stosuje się głównie w przypadku łączenia elementów o większych gabarytach, dlatego często nazywa się je także klejami konstrukcyjnymi. Ten rodzaj kleju cechuje niezwykła wytrzymałość, siła i odporność na czynniki zewnętrzne. Kleje epoksydowe wytwarzane są z polimerowych żywic epoksydowych.Świetnie sprawdzają się przy klejeniu takich powierzchni jak szkło, drewno oraz metal, dlatego wykorzystuje się je przy produkcji narzędzi oraz maszyn. Kleje cyjanoakrylowe nie zawierają w swoim składzie rozpuszczalnika. Są łatwe i szybkie w obsłudze. Doskonałe przy klejeniu drewna, skóry oraz wszelkich tworzyw sztucznych. Kleje metaakrylowe używane są przy łączeniu stali (w tym stali nierdzewnej), twardych tworzyw sztucznych oraz metali nieżelaznych. Cechują się bardzo dużą wytrzymałością.

Czytaj także  Strategie biznesowe z wykorzystaniem usług VAS: Przyszłość innowacyjnych dostaw

W zależności od swojego przeznaczenia oraz właściwości możemy podzielić kleje na kilka różnych grup. Możliwości współczesnych technologii pozwalają na stworzenie produktu do łączenia praktycznie wszystkich rodzajów materiałów. Nie zapominajmy o tym, że każdą powierzchnię należy odpowiednio przygotować przed nałożeniem na nią kleju. Aby mieć pewność skuteczności działania wybranego produktu, wybierajmy zawsze te sprawdzone i o wysokiej jakości.

Opublikowano w Technologie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *