Pomiń zawartość →

Dostępne rodzaje kopert

Wydawać by się mogło, że nie ma żadnej filozofii w wyborze koperty. Niestety, sprawa jest bardziej skomplikowana niż sądzimy. Dzisiaj listów praktycznie już się nie pisze, ale coraz więcej towarów jest wysyłanych w kopertach. Mają one kilka rozmiarów i czasami nie jest łatwo znaleźć odpowiedni.

Rozmiary i rodzaje kopert

Rozmiary kopert nie wzięły się z kosmosu, ponieważ są regulowane normą ISO 269, która odpowiada niemieckiej normie DIN 678. Dlaczego to takie ważne? Chodzi tutaj o system metryczny. Koperty występują aż w 11 rozmiarach, oznaczonych literami B, C, E i DL. Najprostszym sposobem na wybranie koperty w odpowiednim rozmiarze jest zastosowanie łatwej sztuczki. Chodzi o to, żeby zamienić literę oznaczającą format papieru z A na C. W praktyce wygląda to tak, że kartka w rozmiarze A4 zmieści się do koperty o rozmiarze C4.

Więcej o kopertach

Jak już wcześniej wspomniano, koperty mają aż 11 rozmiarów, które kryją się pod symbolami:
DL – 110 x 220 mm, łatwiej to sobie wyobrazić jako dwukrotnie złożoną kartkę A4,
C7/C6 – 81 x 162 mm, czyli dwukrotnie złożona kartka A5,
C6 – 114 x 162 mm, wg wspomnianej zasady, taka koperta zmieści kartkę formatu A6,
C6/5 – 114 x 229 mm, czyli 1/3 formatu A4,
C5 – 162 x 29 mm, czyli format A5 lub raz złożona kartka A4,
C4 – 229 x 324 mm, czyli format A4,
C3 – 458 × 324 mm, czyli format A3,
B6 – 458 × 324 mm, czyli zmieści się tutaj koperta formatu C6,
B5 – 458 × 324 mm, czyli analogicznie, zmieści się koperta formatu C5,
B4 – 250 × 353 mm, czyli koperta C4,
E4 – 280 × 400 mm, czyli koperta B4.

Czytaj także  Czym jest lokal do wynajęcia?

Znając ten podział i obowiązujące zasady, wybór odpowiedniej koperty nie będzie już sprawiał problemu.

Praktyczne porady

Koperty w formacie C pomieszczą kartki formatu A4, które nie są złożone. Koperty B są większe od C o około 1 cm, natomiast koperty oznaczone symbolem DL to te, w których najczęściej otrzymuje się korespondencje z banku. Często są to koperty z tzw. okienkiem. Koperty formatu E służą, np. do wysyłania wielu kopert w jednej.

Inne koperty

Koperty można podzielić ze względu na rozmiar, jak pokazano wyżej. Można też dokonać podziału z uwzględnieniem ich przeznaczenia. Znajda się tutaj koperty:
Ochronne, czyli inaczej nazywane bąbelkowymi,
Ozdobne, które idealnie nadają się do zaproszeń ślubnych, komunijnych lub kartek okolicznościowych. Istnieje ogromny wybór jeśli chodzi o kolory i rodzaj papieru.
Koperty na wartościowe przedmioty, oznacza to, że w tej kategorii znajdziemy koperty kurierskie i bezpieczne. Te rodzaje gwarantują, że do adresata dotrze przesyłka. Kurierskie różnią się od bezpiecznych tym, że te pierwsze są całkowicie przezroczyste, a te drugie nie dają najmniejszej możliwości, żeby podpatrzeć co znajduje się w środku.

Jak widać ilość rodzajów kopert jest ogromna, a temat znacznie głębszy, niż wygląda to na pierwszy rzut oka. Wydawać by się mogło, że na rynku kopert nic się nie dzieje, ale jest to tylko pozorne wrażenie, ponieważ są one ciągle udoskonalane.

Czytaj także  Dozowniki do mydła w pianie czy płynie? Co wybrać do biura?

Opublikowano w Biuro

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *