Pomiń zawartość →

Dlaczego warto kupować przez Internet

 

Zakupy przez Internet są znakiem naszych czasów. Można powiedzieć, że niemal każdy sklep powinien posiadać swoją stronę, jeżeli liczy na zysk. Sklep internetowy nie jest ograniczony terytorialnie, więc będąc w Krakowie można kupić produkt znajdujący się w Gdańsku. Wiele osób wciąż jednak ma obawy przez zakupami w takich sklepach. Oto najważniejsze zalety tej formy zakupów.

Bezpieczeństwo w sieci

Zakupy w dzisiejszych czasach są bardziej bezpieczne, niż kiedyś. Każdy firma ma obowiązek zamieścić na stronie szczegółowy informacje o swojej działalności jak NIP, REGON czy adres. Można w ten sposób zweryfikować oszusta.

Pamiętaj! Każdy sklep legalnie działający w Polsce em obowiązek udostępnić wszystkie swoje dane!

Formy płatności

Większość sklepów oferuje dwie formy płatności.

  1. Przelew z góry, który polega na uprzednim zapłaceniu za towar. Zapłacić można przelewem z banku, na poczcie lub karta. Płacąc w ten sposób płaci się mniej za przesyłkę, ale czas zanim otrzyma się produkt będzie dłuższy (sklep czeka aa zaksięgowanie pieniędzy), oraz jest najbardziej niebezpieczny, gdyż płaci się za coś, czego się nie widziało.
  2. Płatność za pobraniem jest zdecydowanie szybsza, gdyż sprzedawca może wysłać towar nie czekając na przelew. Przesyłka jednak będzie droższa.
  3. Ostatnio popularne staję się forma płatności po kilku dniach od otrzymania towaru. Klient zamawia, ale nie płaci do momentu, aż nie otworzy paczki i nie sprawdzi produktu. Na te formę decydują się przeważnie sklepy odzieżowe.
Czytaj także  Franczyza punktu kurierskiego - na czym polega?

Pamiętaj! Zawsze powinieneś mieć do wyboru kilka form płatności!

Co warto wiedzieć kupując przez Internet

Każdy zakup przez Internet, nawet ten z odbiorem osobistym jest objęty ochroną konsumenta. Klient ma czas m.in. 14 dni na zwrot towaru. W tym czasie może otworzyć pudełko i sprawdzić towar. Zwrot nie może posiadać żadnych śladów użytkowania (np. dla ciuchów nie mogą być oderwane metki, z telefonu odklejone folie). Prawo to jednak nie obejmuje takich rzeczy jak płyty czy książki.

Przed zakupem warto przeczytać regulamin sklepu. Jeżeli sprzedawca pisze, że zwroty polegają tylko na wymienia na inny produkt, lub daje czas krótszy niż 14 dni to nie warto tam kupować. Jego regulamin jest nie ważny, ale taka osoba nie jest uczciwa i może sprawiać problemy w przyszłości.

Pamiętaj! Przysługuje ci 14 dni na zwrot, chyba że sprzedawca da dłuższy termin!

 

A co z Allegro?

Prawo do zwrotu nie przysługuje, jeżeli produkt został kupiony u osoby fizycznej, chyba, że zamówiony sprzęt jest niezgodny z opisem. Na Allegro jest jednak wiele firm. Większość z nich nie robi problemów, jeżeli chodzi o zwrot, ale mogą się trafić takie „rodzynki” jak ci, co zalecają wysyłkę za poleceniem, gdyż „za towar wysyłany listem zwykłym nie odpowiadają.

Czytaj także  4 powody, dla których warto wybrać system Teta HR z modułem Teta ME

Jest to działanie bezprawne, gdyż wg. prawa sprzedawca odpowiada za rzecz do momentu wręczenia jej kupującemu.

Pamiętaj! W przypadku nie dostarczenia przesyłki masz prawo żądać zwrotu pieniędzy lub ponowną wysyłkę!

Opublikowano w Biznes

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *