Pomiń zawartość →

Co to jest spedycja lotnicza?

Spedycja to działalność, która polega na niczym innym jak na profesjonalnemu organizowaniu przewozu towaru. Dotyczy ona nie tylko transportu drogą lądową, ale także powietrzną. Korzysta z niej wiele firm. Wszystko ma się odbywać szybko, bezpiecznie i jednocześnie skutecznie.

Rodzaje spedycji

Wyróżniamy kilka typów takiej działalności. Bierze się tutaj oczywiście pod uwagę zasięg geograficzny dostawy obsługiwanego towaru. Mamy więc spedycję międzynarodową między dwoma krajami oraz taką która ma miejsce na terenie jednego państwa.

Jest też spedycja publiczna, w której pewne przedsiębiorstwo realizuje swoje usługi transportowe na zlecenie jakiegoś innego podmiotu gospodarczego. Trzeba też wspomnieć o własnej, a więc takiej, gdzie realizowanie transportu jest wykonywane w osobistym zakresie (w stosunku do towarów własnego obrotu).

Poszczególne etapy

W wielu krajach działalność ta wygląda podobnie. To znaczy wiąże się z kilkoma punktami. Aby sama organizacja i realizacja transportu odbywającego się drogą powietrzną przebiegła bez problemu, firma spedycyjna musi profesjonalnie: prowadzić dokumentację przewozową, tworzyć dokumentację odpraw celnych i magazynowania oraz zapewnić bezpieczeństwo towarom wartościowym (szczególnie o wymagającej procedurze transportowej).

Co ważne, spedycja lotnicza w Polsce i innych państwach, dzielona się jest też ze względu na rodzaj i specyfikację towaru. Chodzi więc o ładunki standardowe, ładunki wymagające kontrolowanej temperatury, wymienione wyżej ładunki wartościowe czy żywe zwierzęta, także przesyłki specjalne.

Czytaj także  Bezpieczne i pewne paczki kurierskie.

Miejsce docelowe

W spedycji lotniczej obsługa przesyłek (ich przewóz) odbywa się na kilku różnych zasadach. Mowa o transporcie: „od drzwi do drzwi”, „od lotniska do lotniska” oraz „od drzwi do lotniska”. Są też przewozy multimodalne – czyli tak zwany sea&air transport. To połączenie drogi lotniczej z morską.

Spedytor robi wszystko, aby ładunek dotarł pod wskazany adres docelowy. Skupia się w pełni na wszelkich działaniach. Wzbudza zaufanie. Dlatego jest pewność, że będzie się zadowolonym z usług spedycyjnych.

Spedycja lotnicza w Polsce

U nas opisywana tutaj działalność nie osiągnęła popularności porównywalnej do transportu kolejowego. Nie jest także równie powszechna jak w zachodniej części Europy. Co oczywiście nie zmienia faktu, że pełni dość ważną rolę w logistyce.

Infrastruktura lotnicza w naszego kraju jest przecież tak rozwinięta, że bez problemu można przesyłać towar z jednego miejsce na drugie. Pozwala na to kilka portów znajdujących się w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Katowicach oraz Wrocławiu.

Co ważne, każdy przedsiębiorca korzystający z usług firmy spedycyjnej, może liczyć na specjalne rozwiązania. Nie musi on osobiście dostarczyć przesyłkę na lotnisko. Zajmą się tym kurierzy w ramach wspomnianej wyżej opcji Door to Door (transport lotniczy Cargo). Wykonywane jest to szybko i bez problemów. Spedycja lotnicza w Polsce to ciekawa alternatywa dla tej odbywającej się drogą lądową.

Czytaj także  Zasady bezpiecznego transportu w branży chemicznej

Opublikowano w Logistyka i przewózki

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *