Pomiń zawartość →

Co mówi o tobie miejsce, w którym pracujesz?

Czy tego chcesz, czy nie, miejsce pracy jest twoją wizytówką. Na podstawie jego wyglądu oceniają cię klienci, współpracownicy i szefowie, którzy mogą dostrzec w tobie sumiennego pracownika lub niezorganizowanego bałaganiarza. Zobacz, co jeszcze może o tobie powiedzieć miejsce, w którym pracujesz.

Co wyróżnia twoje biurko?

Zanim zaczniesz analizować wygląd swojego stanowiska pracy, zastanów się nad specyfiką miejsca, w którym wykonujesz służbowe obowiązki. Eleganckie biurko pracownika banku wygląda przecież inaczej niż spersonalizowany kącik pracy copywritera z agencji reklamowej. Jeśli więc chcesz dowiedzieć się, co mówi o tobie miejsce, w którym pracujesz, najpierw porównaj swoje stanowisko z biurkami kolegów z tej samej firmy i zwróć uwagę na ewentualne różnice. Co powinno przykuć twoją uwagę? Skup się na pierwszym wrażeniu. Jeżeli twoje biurku od razu przykuwa wzrok nieskończoną liczbą ramek z rodzinnymi zdjęciami, a z monitora komputera zwisają pamiątki z wakacji, to łatwo dojść do wniosku, że twoje życie prywatne może mocno odciągać cię od obowiązków służbowych. Jeśli natomiast do blatu biurka przyczepiłeś kolorowe karteczki z ważnymi informacjami, a obok laptopa leży pękający w szwach kalendarz, możesz być postrzegany jako świetnie zorganizowana osoba, która potrafi działać wielozadaniowo.

Czytaj także  Jak działa rejestrator czasu pracy?

Kreatywne stanowisko czy biurko jak z żurnala?

Stanowisko wyposażone wyłącznie w niezbędne do pracy przedmioty oraz równo ułożone dokumenty może natomiast zdradzać perfekcjonizm swojego właściciela. Jeżeli twoje biurko wygląda jak wycięte z żurnala, z pewnością nie zostaniesz posądzony o bałaganiarstwo, lecz złośliwi współpracownicy mogą uznać, że brak wyróżników blatu świadczy o niewielkiej kreatywności i niezbyt wyrazistej osobowości jego właściciela. A co, jeśli biurko już z daleka intryguje widokiem wysokiej wieży z dokumentów wspartej zabawnymi gadżetami oraz odręcznymi notatkami i rysunkami? Jeżeli pełnisz funkcję wymagającą niespożytej energii i inwencji twórczej, to takie stanowisko pracy tylko utwierdzi szefa w przeświadczeniu, że zatrudniając cię, dokonał właściwego wyboru. Gorzej, jeśli pracujesz na stanowisku pracownika biurowego lub sekretarki – możesz wtedy zostać posądzony o bałaganiarstwo i niewielką efektywność oraz zajmowanie się rzeczami, które odciągają cię od obowiązków służbowych.

Nie bez powodu zwykło się mówić, że miejsce pracy jest twoją wizytówką – jego wygląd może bowiem stać się odbiciem niektórych cech osobowości oraz sposobu realizowania zadań. Niezależnie jednak od tego, jak wygląda twoje biurko, pamiętaj, by nigdy nie zalegały na nim resztki jedzenia, plamy po kawie czy sterty zakurzonych przedmiotów. Niechlujny wygląd stanowiska pracy z pewnością nie pomoże ci w budowaniu wizerunku profesjonalnego pracownika.

Czytaj także  Co można przechowywać w formie elektronicznej?

Opublikowano w Biznes

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *